Wienerberger, najväčší výrobca tehál na svete, odovzdáva druhýkrát medzinárodnú verejnú cenu architektúry „Brick Award“. „Brick Award“ je dotovaný celkove 21.000 Euro, vyznamenáva za posledné 2 roky súčasnú európsku tehlovú architektúru.

Obrázková kniha „brick06“: 38 projektov z 18 krajín

Rozhodujúce pre výber poroty boli okrem vonkajšieho architektonického stvárnenia apoužitého materiálu, tiež funkcionalita budou. Z 235 projektov bolo vybraných najskôr 38 projektov, z ktorých bolo zvolených 5 vynikajúcich projektov „Brick Award“ (3 víťazné projekty a 2 špeciálne ceny). Týchto 38 projektov z 18 krajín, medzi nimi prvýkrát tiež projekty z Japonska, Mexika a Kolumbie, sú predstavené vo výnimočnej obrázkovej publikácii „brick 06“ nemeckého vydavateľstva o architektúre Callwey. Obrázkovú publikáciu dopĺňajú články na tému tehla, ako stály a ekologický hodnotný stavebný materiál, ako aj informácie o materiáloch a technológiách.

Medzi 38 najlepších projektov sa dostali aj projekt Vila nad Dunajom, arch. Juraja Polyaka a Radová zástavba, arch. Juraja Závodného.

Vila nad Dunajom

Vila nad Dunajom: transparentnosť apevnosť

Vila je časťou malého bytového komplexu anachádza sa na mieste bývalých vinohradov na najkrajšom atradične najžiadanejšom svahu Bratislavy. Vysoko dimenzovaný bytový dom sa túli s tromi poschodiami na pravú stranu strmého svahu. Použite prírodného kameňa vsokli prijíma štruktúru okolitých viníc, tak že dom vyzerá, akoby vyrastal zkamenného podložia. Skladá sa zhranolov položených krížom na seba, vrchné oblasti sú omietnuté na bielo alebo sú realizované ako tehlová fasáda avyzdvihuje tým masívne pôsobiaci sokel. Ztejto hry geometrie amateriálov sa rozvíja mimoriadne účinný, jasný pôdorys, priestory aterasy. Schodisko vedie zdole ležiaceho priestoru pre voľný čas do poschodia nad ním. Na prvom poschodí je umiestnená garáž, špajza, kuchyňa, obývačka aknižnica tvoria okrem toho plynulý, sotva od seba oddelený celok. Na druhom poschodí sa nachádzajú tri spálne skúpeľňami ako aj galéria ašatník.

Vila nad Dunajom

Vhranoloch domu sú veľkorozmerné okná, ktoré umožňujú zjedného miesta výhľad amesto aDunaj. Implementovaná transparentnosť vinak veľmi masívnom prevedení vily asúčasne vytvorenie intimity miesta, bolo osobitné želanie architekta.

Radová zástavba

Radová zástavba: luxusné byty na periférii

Hojne vybavené bytové zariadenie na periférii Bratislavy svieti vpestrofarebnom striedaní snehobielej atehlovočervenej fasády vinak skôr sivej, bezfarebnej oblasti. Architekt tu spojil 5 priestranných rodinných domov vistej miere do radovej zástavby avybavil jednotlivé byty už kvalitou predmestskej vily. Každý dom disponuje 3 poschodiami asuterénom. Najnižšie poschodie ostáva napriek tomu dobre osvietené, lebo priestory sa nachádzajú vsvahu. Napriek presnej geometrii aprísneho kubistického riešenia má samotná konštrukcia niečo hravo-ľahké. Striedanie lícového muriva zomietnutými plochami, hladkých, úzkych okien ačasť okolia okenných otvorov, výbežky, terasovitosť aodstupňovanie berie zariadeniu všetku prísnosť. Architekt nemal vúmysle vytvoriť „prísnu, puristickú architektúru“.

Radová zástavba

Pôdorysy bytov sú vyslovene veľkorysé. 3 spálne sú priradené kjednej kúpeľni, vedľa veľkej kuchyne je kdispozícii malý komfortný byt tiež aj kuchynský kút na poschodí, kde sa nachádza rozľahlá terasa. Terasa je prekrytá, okrúhly výrez však umožňuje pohľad na oblohu.

Príbuzné články na inšpiráciu