-Prepožičanie „Brick Awardu“ na najlepšiu súčasnú tehlovú architektúru Európy
-Výber víťazných projektov prostredníctvom známej medzinárodnej poroty, ktorej predsedal Bob Van Reerth (belgický architekt a tiež člen „Belgickej kráľovskej akadémie vedy, literatúry a umenia“)
-235 projektov, tentokrát aj projekty z Južnej Ameriky a Japonska
-Wienerberger a Verlag Callwey predstavujú po roku 2004 druhýkrát obrázkovú knihu „brick 06“

Brick Award od spoločnosti Wienerberger: ocenenie súčasnej európskej tehlovej architektúry
Wienerberger, najväčší výrobca tehál na svete, odovzdáva druhýkrát medzinárodnú verejnú cenu architektúry „Brick Award“. „Brick Award“ je dotovaný celkove 21.000 Euro, vyznamenáva za posledné 2 roky súčasnú európsku tehlovú architektúru. Medzinárodná porota, v zastúpení renomovanými architektmi a kritikmi architektúry ako Bob Van Reet, Falk Jaeger, Tamás Noll, Sjoerd Soeters ako aj víťazom „Brick Award 2004 “ Jozefom Pleskotom, zvolila víťazné projekty.

Obrázková kniha „brick06“: 38 projektov z 18 krajín

Rozhodujúce pre výber poroty boli okrem vonkajšieho architektonického stvárnenia apoužitého materiálu, tiež funkcionalita budou. Z 235 projektov bolo vybraných najskôr 38 projektov, z ktorých bolo zvolených 5 vynikajúcich projektov „Brick Award“ (3 víťazné projekty a 2 špeciálne ceny). Týchto 38 projektov z 18 krajín, medzi nimi prvýkrát tiež projekty z Japonska, Mexika a Kolumbie, sú predstavené vo výnimočnej obrázkovej publikácii „brick 06“ nemeckého vydavateľstva o architektúre Callwey. Obrázkovú publikáciu dopĺňajú články na tému tehla, ako stály a ekologický hodnotný stavebný materiál, ako aj informácie o materiáloch a technológiách.

Udelenie ceny Brick Award 23.marca vo Viedni

23. marca boli v rámci slávnostného Gala večera, v prítomnosti členov poroty, 300 renomovaných architektov a kritikov architektúry z celej Európy, ako aj celého predstavenstva spoločnosti Wienerberger AG, prepožičané nositeľom ceny „Brick Awards 2006“. Okrem trofejí sa môžu tešiť nositelia ceny z Maďarska, Španielska, Čiech, Talianska a Nemecka z finančného ohodnotenia. V rámci tohto Gala večera bola tiež verejnosti prvýkrát predstavená obrázková publikácia „brick 06“.

2. miesto

„brick06“: pocta tehle
Tehla, jeden z najstarších stavebných materiálov v ľudských dejinách, vďačí za svoju nezlomnú modernosť skutočnosti, že tehla, je neustále optimalizovaná a modifikovaná, ekonomickými, ekologickými a stavebnofyzikálnymi požiadavkami. Rozmanitá použiteľnosť tehly ako stavebného materiálu, ktorá je použitá na fasádach, v dlažbách ale aj v nosnom murive, je prezentovaná v bohato ilustrovanej a podrobne dokumentovanej knihe o architektúre „brick 06“. V 38 predstavených projektoch z tehly sa jedná o bytové a nebytové budovy, ktoré boli vytvorené ako stavby z tehlovou fasádou, ale aj ako stavby, kde je použitá tehla ako nosné murivo. Ocenené projekty sú tak rozdielne, ako je použitie tehly ako stavebného materiálu.

Víťazný projekt: Ferenc Cságoly a Ferenc Keller, obytný dom v Pécsi: možnosť zástavby prieluky

Víťazný projekt, komplex bytov a kancelárii maďarských architektov Ferenc Cságoly a Ferenc Keller, sa mohol integrovať vo svojom historickom okolí v Pécsi. Presviedča prostredníctvom svojho inteligentného, ako citlivého vyrovnania sa s miestom, ktorý nakoniec vedie k mimoriadne vydarenej zástavbe prieluky. Budova dokončená v roku 2004 nie je v žiadnom prípade len príkladom pre použitie tehly. Skôr ide o to, ktoré zásadné príspevky tehly k presadeniu architektonického ciela môže presadiť. Tehlová fasáda objasňuje, ako sa približujú obaja architekti k špecifickému stavebnému materiálu, a dokazujú to vytvorením ich subtílnym svetom obrazov.

Druhé mieste: José Ignacio Linazasoro, prestavba kostola na knižnicu v Madride: krása do detailu
Druhé miesto udelila porota španielskemu architektovi menom José Ignacio Linazasoro za jeho prestavbu kostola San Fernando na knižnicu. Kostol, alebo lepšie povedané ruiny, nachádzajúce sa na južnej strane Plaza Agustín v Lavapiés, v najstaršej mestskej štvrti Madridu. José Ignacio Linazasoro prestaval kostol na knižnicu a doplnil novostavbou pre seminár a poslucháreň. Koncept rekonštrukcie sa ukazuje vo svojom vyvrcholení tehlovej fasády do Plaza Augustín. Projekt ukazuje, ako sa lepším spôsobom môže utvoriť spojitosť a prerušenie v dejinách, technika a estetický cit absolútne samostatného, nového celku.

3. miesto

Tretie miesto: Jan Soukup a John Pawson, novostavba kostola vobci Nový Dvůr: skrz naskrz moderná budova

Obaja architekti Jan Soukup i John Pawson presvedčili porotu novostavbou severného krídla kláštora Trappistov v obci Nový Dvůr, v Čechách. Počas prestavby i novej výstavby budovy pôvodne postavenej v roku 1750, bolo vúplne inej forme aspôsobe výstavby od zvyšku priestoru postavené len severné krídlo skostolom nachádzajúcim sa vo vnútri: skrz naskrz moderná budova, ktorá napriek tomu zodpovedá zvláštnemu venovaniu. Kostol je navonok úplne bez ozdôb, strohé vysoké steny členia len vmálo líniách prostredníctvom otvorov pre svetlo. Minimalistické stvárnenie všetkých priestorov umožňuje čarovnú hru svetla apôžitok zneočakávaných svetelných efektov.

špeciálna cena - Nemecko

Špeciálna cena: Antonio Monestiroli, rozšírenie cintorína Voghera ako aj Ilse a Ulrich König, za výstavbu kostola St. Franziskus v Regensburgu

Dodatočne k 3 hlavným cenám sa udelili 2 špeciálne ceny. Jednu špeciálnu cenu dostal taliansky architekt Antonio Monestiroli za svoje rozšírenie cintorína Voghera. Nová časť cintorína, ktorá obsahuje aj 4000 hrobov, pozostáva z častí budov, ktoré vynikajú prostredníctvom vedome jednoduchej aesenciálnej architektonickej formy.

Druhú špeciálnu cenu udelila porota nemeckým architektom Ilse a Ulrich König za výstavbu kostal St. Franziskus v Regensburgu, v Nemecku. Samostatne stojaca veža a tri nanajvýš jednoduché kvádre pre budovu fary, obytný priestor fary a kostol nepripravujú na premožiteľný kostolný priestor: elipsovitá forma s jej s rezanou polkruhovou klenbou , nakláňajúce sa steny z omietnutých tehál, bukové lavice a podlaha z čiernozelenej bridlice – priestor, ktorý je v jemnom pohybe apredsa dovolí pozorovateľovi zotrvať.

špeciálna cena - Taliansko

Brick Award 2008

Nasledujúca cena „Brick Award“ bude udelená v roku 2008. Ako už pri predchádzajúcich cenách „Brick Awards“, budú opäť známi kritici architektúry z celej Európy požiadaní, aby zaslali zaujímavé architektonické projekty z tehly.

Príbuzné články na inšpiráciu