1. miesto

Wienerberger, najväčší výrobca tehál na svete, zastúpený 50 závodmi v 28 krajinách, oživuje medzinárodne vypísanú cenu architektúry „Brick Award“. Cena „Brick Award“, dotovaná 21.000 Euro, vyznamenáva od tohto roku každé dva roky súčasnú európsku tehlovú archiketúru. Významná porota, v ktorej boli zastúpení renomovaní architekti ako Elsa Prochazka, Michael Nieuwenhuys, Stephan Ferenczy, Ute Woltron a Gregor Eichinger, vybrala z početných nominovaných projektov 38 najlepších tehlových stavieb. Tieto sa dajú obdivovať v nezvyčajnej obrazovej publikácii „Brick 2004“ nemeckého vydavateľstva Callwey. Vyznamenania boli udelené najlepších prácam (tri víťazné projekty a dve zvláštne ceny) 27. mája v rámci galavečera v Hofburgu vo Viedni.

27. mája bola Viedeň na jeden večer hlavným mestom európskej architektúry: za prítomnosti členov poroty, početných architektov z domova i zo zahraničia, kritikov a nositeľov cien sa udeľovali „Brick Awards 2004“ v rámci vysokohodnotne obsadeného galavečera za prítomnosti Wienerberger-CEO Dr. Wolfganga Reithofera. Popri trofejách sa nositelia cien z Nemecka, Talianska, Švajčiarska a Česka tešili z vysokodotovaných peňažných odmien V rámci podujatia bola prvýkrát verejnosti predstavená aj obrazová publikácia o architektúre „Brick 2004“.

Tehla, jeden z najstarších stavebných materiálov v dejinách ľudstva vďačí za svoju pretrvávajúcu aktuálnosť skutočnosti, že sa neustále optimalizuje, modifikuje, prispôsobuje sa ekonomickým, ekologickým a stavebno-fyzikálnym požiadavkám. Rôznorodná použiteľnosť tehál, ktoré sa využívajú ako dekoratívne ale aj obvodové murivo, je prezentovaná v obrazovej publikácii „Brick 2004“, bohatej na obrázky a podrobné informácie. Spolu v 38 znázornených projektoch sa jedná o bytovú a nebytovú výstavbu, ktorá bola postavená z tehál. Ocenené projekty sú tak rozdielne, ako je rôznorodná použiteľnosť tehál.

Víťazný projekt je dielom architekta Josefa Pleskota: pešia zóna v Hirschgrabene pod Prager Hradschin, ktorá spája predtým na dve časti rozdelenú priekopu. Pleskot zriadil tunel, ktorého trasa bola predložená cez potok Brusnitz. Jedna časť cesty pozostáva z rebrovitého betónu, druhá časť z konštrukcie oceľovej mriežky, ktorá je položená cez potok. Užívateľ sa sám rozhodne, ktorý druh povrchu uprednostní. Prierez tunela je vajcovitý, vnútorné steny sú obložené tehlami, ktoré vytvárajú rôzne vzory. Povrch bočnými stranami tehál, takže steny vyzerajú ako košikárska vzorka. Tento druh tehlového povrchu a svetlá zapustené do cesty podčiarkujú plastickosť stien.

Warehouse Berlin: Brick Award 2004 - 2nd place

2. miesto

Druhé miesto odovzdala porota nemeckému architektovi Benedictovi Tononovi za výnimočný sklad nebezpečných látok Humboldtovej Univerzity. Budova nachádzajúca sa v areály Aerodynamického parku v Berlin-Adlerhofe vyžaruje už zďaleka svojou tehlovou fasádou „nebezpečenstvo“: hnedo-žltá budova, okolo funkčnej stavby položený model schodiska je urobený tak exaktne, že stavba stráca z diaľky svoju priestorovosť. Súčasnou sa budova stáva vďaka zasklenným rohovým vežiam a vo vnútri sa nachádzajúcim vetracím zariadeniam. V noci sa motív schodiska zosilňuje vďaka osvetleniu týchto rohových veží.

Brick Award 2004 - 3rd place - Venice

3. miesto

Cino Zucchi presvedčil so svojím obytným domom na benátskom ostrove Giudecca, ktorý bol zriadený v oblasti bývalých dielní Junghans. Zucchiho stavba očaruje svojou citlivosťou a schopnosťou vyjadriť tradičné hodnoty rečou primeranou dobe. Obytný dom, postavený na oceľových stĺpoch, vyjadruje modernosť predovšetkým asimetriou fasádnych otvorov, ktorých usporiadanie zodpovedá funkčným požiadavkám každého obytného domu. Plán zástavby predurčuje zriadenie nového kultúrneho spletiva, v ktorom zmiznú zbúrané objekty a existujúce priemyselné budovy sa prestavajú na obytné domy.

Brick Award 2004 - special prize -Pisa

Zvláštne ceny

Dodatočne k  trom hlavným cenám odovzdala porota ešte dve zvláštne ceny. Massimo Carmassi urobil so svojím projektom sanácie mesta v Pise dojem, fragment starého murovania z tehál na opačnej strane románskeho kostola San Michele v Borgo pričlenil perfektným spôsbom do novej architektúry. Tehlová novostavba poskytuje prístrešie bytom a obchodom a očarúva množstvom fascinujúcich tehlových detailov. Súčasne je projekt excelentným dôkazom pre storočia pretrvávajúcu funkčnosť a estetiku tehlových stavieb

Brick Award 2004 - special prize -Switzerland

Ďaľšou zvláštnou cenou bolo ocenené švajčiarske duo architektov Peter a Christian Frei za ich rodinný dom v Aargau. Dlhý, dvojposchodový dom z čierneho Klinkera je postavený z čo možno najviac prírodných materiálov a je vynikajúcim príkladom modernej, vecnej archiketrúry.

Budúci Brick Award sa bude udeľovať v roku 2006, pričom tak ako už pri Brick Award 2004, sú vyzvaní významní kritici architektúry Európy podávať tehlové projekty. Podľa možnosti sa potom bude Brick Award 2006 udeľovať pre určitú kategóriu tehlových stavieb.

Príbuzné články na inšpiráciu