Murárski majstri absolvovali Wienerberger akadémiu

Majstri murári si počas Wienerberger akadémie prehĺbili nielen teoretické znalosti ale i praktické zručnosti pri práci s tehlovým systémom Porotherm.

Murári z celého Slovenska sa zišli na niekoľkých termínoch Wienerberger akadémie v Stupave. Novovybudované školiace stredisko ponúklo vynikajúce zázemie pre prehlbovanie poznatkov a zručností pri práci s tehlovým systémom Porotherm. „Predtým sme školili v teréne, na stavbách alebo v stavebninách. Tomu sa musela prispôsobiť skladba školenia. Vlastné školiace centrum nám dáva možnosť rozdeliť prácu do dvoch dní a viac zapojiť samotných realizátorov,“ hovorí Ivan Vozárik, technický poradca spoločnosti Wienerberger.

Wienerberger akadémia

Búrali sa mýty

Rozdelenie školenia na dva dni a limitovaný počet účastníkov na jednom školení umožnili individuálny prístup k otázkam realizátorov. Školitelia pripravili dramaturgiu podujatia tak, aby sa vhodne striedali prednášky a praktické ukážky. Súčasťou Wienerberger akadémie bolo aj predstavenie noviniek Porotherm pre rok 2019. Dôraz sa však kládol na prehĺbenie zručností realizátorov.
 
Prvý deň sa po teoretickom úvode vymuroval fragment muriva z brúsených tehál Porotherm Profi aj s okenným otvorom, na ktorý sa osadil roletový preklad Porotherm KP VARIO UNI. Na druhý deň na tomto fragmente pokračovali praktické ukážky vŕtania, kotvenia a zhotovovania inštalačných drážok. „Veľa mýtov a nepravdivých informácií sa týka údajne problematickej realizácie inštalačných drážok v tehlovom murive. V rámci Wienerberger akadémie sme ukázali, že so správnym náradím sa to dá hravo zvládnuť,“ povedal Alexander Pintér, technický poradca spoločnosti Wienerberger.

Pre skúsených realizátorov i nováčikov

Na školenie prišli majstri zo všetkých regiónov Slovenska. Skúsení murári, aj čerstvé posily. Trojica mladých remeselníkov z Lomnej si uvedomuje význam vzdelávania. Už stihli absolvovať školenia pre pokrývačov. „Už tretí rok staviame rodinné domy. Keď murujeme, tak jedine z tehál Porotherm. Oceňujeme možnosť naučiť sa niečo nové, ako je napríklad montáž roletového prekladu,“ hovorí Jakub Troják.
 
Uznanie vyslovili aj ostrieľaní profesionáli, ktorí s tehlou pracujú dlhé roky. „Sme spokojní. Školenie bolo zaujímavé. Vždy sa oplatí prísť, stále sú nejaké novinky. Všetko ide dopredu. Čo platilo pred dvoma rokmi, dnes už nie je aktuálne. Tak si to treba troška ozrejmiť a je dobré, ak to máme z prvej ruky,“ hodnotí Richard Chaban z Moštenice. Pavel Kováč z Liptovského Mikuláša súhlasí, že Wienerberger akadémia bola preňho po odbornej stránke veľmi zaujímavá.
 
Súčasťou dvojdňového programu Wienerberger akadémie bol aj spoločenský večer pri bowlingu, kde vznikol priestor pre ďalšie neformálne rozhovory. V závere školenia získal každý účastník certifikát o absolvovaní, ktorý má platnosť tri roky.

Príbuzné články na inšpiráciu