Namiesto rekonštrukcie sa pustili do stavby

Mladý manželský pár z Oravy zvažoval kúpu staršieho rodinného domu. Napokon sa rozhodol postaviť si moderný dom na zelenej lúke. Ich prvou voľbou však bola tehla a pálená strešná krytina.

Krivá

Komfortné a zdravé bývanie

Keďže im ich prvotný zámer s rekonštrukciou starého domu nevyšiel, začali si postupne plánovať svoj vysnívaný dom. S pomocou šikovného projektanta sa im podarilo navrhnúť dom, ktorý naplnil ich očakávania. „Manžel nechcel bungalov, a ani tvar tohto pozemku nebol pre takýto typ stavby vhodný. Rozhodli sme sa pre dvojpodlažný dom. Veľa vecí sme nechali na projektantovi,“ hovorí pani domu.
 
Prevažnú väčšinu spodného podlažia zaberá obývačka spojená s kuchyňou. Okrem nej sa tu ešte nachádza technická miestnosť. Na poschodí sú umiestnené štyri izby – dve detské, spálňa a pracovňa, ktorú využíva najmä majiteľka. „Býva sa nám tu výborne. S odstupom času by som len trochu upravila dispozíciu, niektoré miestnosti by som zväčšila,“ dodáva.

Krivá

Stavba, ktorá berie ohľad

Dom stavali dva roky. Hrubú stavbu nechali počas zimy vymrznúť, aby sa vyvarovali neskorším problémom. „So stavbou sme sa neponáhľali, nebol dôvod. Mali sme kde bývať a chceli sme, aby bol dom postavený kvalitne. Najväčšou chybou je ponáhľať sa a o pár rokov opravovať chyby,“ konštatuje majiteľka.
 
Dom je situovaný na konci dediny, s malebným výhľadom na okolitú prírodu. Práve tá ovplyvnila výber stavebných materiálov. Príjemné vnútorné prostredie zaručuje hrubá stavba z pálenej tehly, ktorá je zateplená dostatočnou hrúbkou izolácie. Obálku domu s dostatočnými tepelno-technickými parametrami dopĺňajú hliníkové okná s izolačným trojsklom. Tie farebne korešpondujú so vzhľadom domu v bielo-šedom farebnom prevedení.
 
Šetrný k prírode je nielen výber stavebného materiálu, ale aj spôsob vykurovania. V zimných mesiacoch sa v celom dome kúri pomocou krbu. Teplo z krbu sa zbiera v akumulátore, z ktorého sa rozvádza potrubím do celého domu. Ohrev teplej vody zabezpečujú solárne kolektory, ktoré sú umiestnené na streche domu.

Krivá

Moderná strecha

Vzhľad domu dopĺňa valbová strecha v modernej čiernej farbe. Majiteľov od čierneho odtieňa pálenej škridly neodradili ani tuhé oravské zimy. Matná povrchová úprava „engoba“ dodáva krytine nielen farebnosť, ale zároveň aj ochranu pred vplyvom poveternostných podmienok a tiež pred zanášaním nečistôt. „Nechali sme si poradiť pánom Surovčíkom, ktorý nám celú stavbu strechy veľmi uľahčil. Odporučil nám keramickú pálenú krytinu od spoločnosti Tondach. Pôvodne sme chceli plochú škridlu, ale vzhľadom na sklon strechy nám odporučil vlnovkovú veľkoformátovú škridlu,“ dodáva majiteľka.

Krivá

Michal Surovčík, ktorý strechu na rodinnom dome realizoval, odporučil veľkoformátovú škridlu Samba. Veľkoformátová strešná krytina vyzerá na objektoch s väčšími strešnými plochami mimoriadne dobre, a navyše umožňuje úsporu na správnom mieste.

Príbuzné články na inšpiráciu