VEREJNÝ PRIESTOR

Najnovšia budova Komunitného centra Kadr vo Varšavskej štvrti Mokotów je unikátnym projektom nielen vďaka jej multifunkčnému charakteru, ale najmä vďaka jej neobyčajnému vzhľadu. Je situovaná medzi typickými betónovými bytmi a tak sa architekti rozhodli pre fasádu navrhnutú na mieru ich potrebám.

Na fasádu boli použité matné čierne lícové tehly – materiál príznačný pre bývalé industriálne budovy. Na tom by nebolo nič výnimočné, pokiaľ by tieto tehly neboli poukladané spôsobom, ktorý je v poľskej architektúre naozaj unikátny – vo vyčnievajúcich vzoroch.

Motív z loga je tiež súčasťou fasády

DIZAJNOVÝ UNIKÁT

Do neobvyklého dizajnu sa architekti rozhodli včleniť i logo Komunitného centra. Fasádu budovy teda ozvláštňujú farebné odtlačky rúk, tvorené tiež lícovými tehlami. Tie sú vizuálne veľmi podobné pixelom a sú teda ideálnym materiálom pre tvorbu reliéfov alebo obrazov na fasádach budov.
 
"Symbol rúk držiacich rám je súčasťou loga Komunitného centra. Mali sme predstavu, že ruky na vonkajších stenách môžu patriť rôznym ľuďom – dospelým, deťom, ženám, mužom a starším ľuďom. Mozaika na fasáde má v úmysle symbolizovať spoločenskú rolu Centra, ako miesta integrácie ” – takto opísali jedinečnú myšlienku architekti projektu Małgorzata Dąbrowska-Graj a Tomasz Graj zo štúdia Projekt Samograj.

Dizajnový vzhľad

„Tehla je univerzálna. Jej tvar, veľkosť a textúra v sebe nesie veľa odkazov a emócií. Toto je v každom z nás zakorenené ako symbol.“
Małgorzata Dąbrowska-Graj

Netradičné uloženie lícových tehál

TRVÁCNE A REPREZENTATÍVNE

Architekti tiež zdôrazňujú trvanlivosť stavebného materiálu a nesmierne možnosti vyplývajúce zo zjednotenia veľkosti tehál. Lícová tehla je ideálnym materiálom na tento typ verejných budov, keďže náklady na údržbu sú optimalizované a obloženie je reprezentatívne a trvácne.
 

O PROJEKTE

PROJEKT
Komunitné Centrum “Kadr” , Varšava, Poľsko
 
ARCHITEKTÚRA
UNI Sp. z o.o. & Projekt Samograj
 
POUŽITÉ PRODUKTY
Terca Matrix, Porotherm 18.8, Porotherm 8
 
ROK REALIZÁCIE
2016

Príbuzné články na inšpiráciu