V Trenčianskych Miticiach, malej obci neďaleko Trenčína, sa v poslednom období dynamicky stavia. Medzi prvými, ktorí investovali do kúpy pozemku, boli manželia Tunegovci. „Pochádzame odtiaľto, cielene sme hľadali pozemok v tejto lokalite. Kúpa bola komplikovaná, nakoľko v tom čase neboli stavebné pozemky riadne vysporiadané. Bol to zdĺhavý proces, ale rozhodne neľutujeme,“ vysvetľuje majiteľ domu.
 
Vďaka mierne svahovitému pozemku s rozlohou 16 árov nebolo potrebné obmedzovať úžitkovú plochu domu. Rodina si preto postavila bungalov s kompaktným tvarom, praktickým pôdorysom, a najmä bez schodov.

Priestranný tehlový bungalov

Rodinné bývanie

Predstavám o budúcom bývaní vyhovoval katalógový projekt, ktorý s pomocou architekta prispôsobili pozemku, orientácii na svetové strany a v neposlednom rade aj potrebám mladej rodiny. Požiadavky sa menili už počas výstavby. Rodina sa postupne rozrástla a k dvom starším deťom pribudli dvaja mladší súrodenci. Interiér si preto žiadal dispozičné úpravy. „Máme veľkú rodinu, a preto sme chceli vytvoriť priestor, v ktorom by sme sa mohli všetci stretávať. Počas chladnejších dní sa bez problémov zmestíme do obývačky, ale počas leta si radi posedíme na terase,“ vysvetľuje pán domu.
Izby sú situované na juhovýchod a spoločenská časť – obývačka prepojená s kuchyňou – na sever. Pri navrhovaní vychádzali manželia zo svojich praktických skúseností, predstáv a inšpirácií. Jednou z nich bol prístrešok pre autá. Súčasťou domu je aj garáž, tá však momentálne slúži skôr ako doplnková technická miestnosť.

Priestranný tehlový bungalov

Zatepliť nebolo potrebné

Majitelia dôkladne zvažovali výber stavebného materiálu. Napokon rozhodli výborné stavebnofyzikálne vlastnosti tehly. Hrubá stavba je vymurovaná z brúsených tehál Porotherm Profi s hrúbkou 40 cm. Tehly sa murovali na maltu pre tenké škáry. To predstavuje výraznú časovú a materiálovú úsporu oproti klasickému spôsobu murovania. Murovanie maltou na tenké škáry tiež pomáha eliminovať tepelné mosty v ložnej škáre.
 
Tehly v tejto hrúbke spĺňali vtedajšie tepelnotechnické normy, takže hrubú stavbu nebolo potrebné zatepľovať. Majitelia napriek tomu zateplili obvodové múry minerálnou vlnou s hrúbkou 5 cm. „Keďže sme mierne na kopci a nachádzame sa na veternej strane obce, rozhodli sme sa hrubú stavbu zatepliť. Chceli sme mať rezervu do budúcnosti a sme tiež dostatočne chránení aj pred nárazovým vetromi,“ pochvaľuje si majiteľ.
 
Dom stavali svojpomocne s pomocou šikovného stavebného majstra. Stavebné práce trvali pár rokov. Cieľom bolo, aby stavba poriadne vymrzla a sadla. Samotnú hrubú stavbu postavil sám majster za 2 týždne. „Celú hrubú stavbu postavil sám. Ja som bol cez deň v práci, po večeroch som mu pomáhal s dovozom materiálu a jeho rozmiestnením. Tu sa stále snažíme stavať domy svojpomocne, ľudia si stále pomáhajú,“ hovorí majiteľ. So založením prvého radu muriva z brúsených tehál Porotherm Profi mu pomohla bezplatná asistenčná služba spoločnosti Wienerberger.

Priestranný tehlový bungalov

Rozhodol vzhľad i vlastnosti

Vzhľad domu ozvláštňuje fasádny obklad v dekore lícovej tehly. Ukázal sa ako praktická voľba v miestach, kde hrozí možnosť poškodenia fasády. Architektonickú kompozíciu dopĺňa valbová strecha v čiernej farbe, na ktorej majitelia trvali.
Pred výberom strešnej krytiny si majiteľ starostlivo porovnával vzhľad striech z rôznych materiálov. Pálená krytina ho presvedčila nielen vzhľadom, ale aj vlastnosťami. Vybrali si veľkoformátovú škridlu Samba od spoločnosti Tondach v čiernej farbe a v povrchovej úprave engoba.
 
„Pri streche sme nechceli robiť žiadne kompromisy. Vedeli sme, že chceme čiernu strechu, ktorá odolá atmosférickým podmienkam, zachová si svoju farebnosť a najmä nebude náročná na údržbu. Preto sme si vybrali keramickú krytinu značky Tondach,“ vysvetľuje majiteľ.
Pred nebezpečenstvom, ktoré prináša vrstva snehu na streche, sa majitelia poistili snehovými zábranami.

Priestranný tehlový bungalov

Pohodový život

Majitelia si život v dome naozaj užívajú. Výberom vhodných stavebných materiálov sa im podarilo vytvoriť príjemné vnútorné prostredie. V lete netreba použiť ani klimatizáciu. Spokojní sú aj s výškou prevádzkových nákladov. Fasádu doplnili kvalitnými plastovými oknami s trojsklom. Na vykurovanie im slúži plynový kotol a radiátory. „Nemáme to veľmi s čím porovnať, ale celkové náklady sú nižšie ako sme očakávali. Priemerne sa platby pohybujú na úrovni približne 100 eur mesačne, vrátane vody, elektriny a plynu,“ dopĺňa spokojný majiteľ.
 
Najbližšie plány smerujú najmä k zveľadeniu exteriéru. „Máme mierne svahovitý terén, ktorý postupne vyrovnávame. Radi by sme však vysadili trávnik a vytvorili priestor na hranie pre deti. Zatiaľ si vychutnávame spoločné chvíle na terase, ktorú sme dokončili súčasne s domom,“ dodáva majiteľ.

Príbuzné články na inšpiráciu