Dom s dôrazom na praktickosť

 

Zvonka nenápadný dom na konci príjazdovej cesty dáva tušiť, že jeho majitelia preferujú rafinovanú jednoduchosť a pohodový život uprostred zelene.

 

V Klátovej Novej Vsi nie je jednoduché nájsť dobrú stavebnú parcelu. „Keď sa mi naskytla príležitosť kúpiť pozemok priamo pod rodičovským domom, neváhal som,“ hovorí Norbert Chválny, majiteľ domu. Obdĺžnikový tvar pozemku umožnil realizáciu prakticky navrhnutého prízemného domu podľa projektu z katalógu spoločnosti Promiprojekt. Navonok strohý dom sa otvára do udržiavanej záhrady, ktorej dominuje bazén. Fasádny obklad z rezaného prírodného kameňa v kombinácii so sivou dlažbou navodzuje pocit dovolenkového apartmánu. Pre majiteľa však bola kľúčová nenáročná údržba exteriéru i interiéru. Veľkú časť dňa strávi na cestách. Svoj voľný čas preto chce naplno venovať rodine, a nie náročnej starostlivosti o dom.

 

Hrubá stavba za týždeň

 

Pre rýchlosť výstavby som najskôr rozmýšľal nad drevodomom. Tehla ma však presvedčila svojimi vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Napokon som však bol veľmi milo prekvapený rýchlosťou výstavby. Hrubá stavba bola hotová za týždeň,“ spomína pracovne vyťažený majiteľ.

Pri stavbe využil aj asistenciu spoločnosti Wienerberger pri zakladaní stavby. Brúsená tehla Porotherm Profi sa murovala na maltu Porotherm Profi pre tenké škáry. Vďaka čomu sa výrazne eliminoval podiel malty v murive. Čím menej malty sa nachádza v ložných škárach, tým menšie je riziko vzniku tepelných mostov v týchto miestach. „Prekvapila ma nielen rýchlosť, ale aj fakt, že v podstate dnes je murovanie takmer suchý proces,“ dodáva.

 

Na úspory mysleli už vopred

 

Budúce energetické úspory boli spolu s rýchlosťou výstavby kľúčové. Na stavbe sa uplatnili prírodné materiály, či už ide o pálenú tehlu, minerálnu vlnu alebo fasádny obklad z prírodného kameňa. Obvodové murivo z tehál Porotherm Profi s hrúbkou 300 mm, zateplené minerálnou vlnou 80 mm, v kombinácii s plastovými oknami s izolačným trojsklom zaručuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti domu. Orientácia obytných miestností na juh umožnila maximálne využiť solárne zisky. Čoskoro po nasťahovaní si majitelia uvedomili, že treba namontovať vonkajšie tieniace prvky, aby zabránili prehrievaniu interiéru cez veľké okná. „Manželka odmietala klimatizáciu. Stačilo však namontovať vonkajšie žalúzie. Teraz máme vnútri denné svetlo aj príjemnú teplotu počas celého dňa,“ dopĺňa pán Chválny.

Celkové prevádzkové náklady na dom s bazénom sú aktuálne vo výške 105 eur. K úspornej prevádzke domu prispieva aj vlastná studňa a čistička. „V neposlednom rade ma potešili prijateľné obstarávacie náklady na hrubú stavbu z top materiálu,“ raduje sa domáci pán.

Teplo domova si majitelia radi užívajú aj pri horiacom krbe, avšak iba príležitostne. Vzhľadom na vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti stien je v dome veľmi rýchlo horúco. Obaja majitelia sa zhodujú, že sa im aj s malou dcérkou býva v tehlovom dome veľmi príjemne. „Nebránila by som sa ani nadstavbe druhého nadzemného podlažia,“ zasníva sa domáca pani.

Použitý sortiment Wienerberger

Zvislé obvodové konštrukcie: murované z tehál Porotherm 30 Profi s hrúbkou 300 mm, zateplené minerálnou vlnou 80 mm

Vnútorné nenosné deliace priečky: Porotherm 14 Profi s hrúbkou 140 mm.

 

Bazén nie je podľa slov majiteľa náročný na údržbu. Zastrešenie priehľadnou posuvnou konštrukciou je veľmi praktické, keďže doň nepadajú nečistoty.

Terasa z kompozitného materiálu nie je náročná na údržbu, stačí ju z času na čas umyť vysokotlakovým čističom. Príjemný tieň počas celého dňa zabezpečili majitelia pomocou výsuvnej markízy.

Úložné priestory boli vyrobené na mieru a sú prakticky umiestnené v chodbe. Majiteľka by ich však na odkladanie vecí uvítala omnoho viac miesta.

Pracovňa je, ako jediná obytná miestnosť, situovaná na sever.

 

 

 

 

 

 

 

Altánok v záhrade je vyhradený na rodinné grilovanie. Jeho súčasťou je aj praktická technická miestnosť na uloženie záhradného náradia a nábytku.

 

Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves
Rodinný dom Klátova Nová Ves

Príbuzné články na inšpiráciu