Šikovne využitý pozemok
Prízemný tehlový dom neďaleko Žiliny je ukážkovým príkladom, ako sa šikovne vysporiadať s úzkym pozemkom.
Mnoho Žilinčanov sa sťahuje do okolitých obcí z prostredia rušného mesta. Dokazuje to aj rast počtu obyvateľov a čulý stavebný ruch. Mnohí investori siahajú pri stavbe svojich rodinných domov po tradičných materiáloch. Majitelia tohto domu sa rozhodli pre osvedčenú pálenú tehlu. Nezameniteľný charakter stavby podčiarkuje aj fasádny obklad z tehlového lícového muriva.
Prírodné materiály pre úspory
Dom je umiestnený v zadnej časti pozemku rodičov jedného z majiteľov. Zo všetkých strán ho preto obklopuje zeleň. Tvar a veľkosť pozemku boli dané. Architekti Zuzana Chomová a Daniela Širová sa preto museli vysporiadať s podlhovastým pôdorysom. „Bolo dôležité, že majitelia sa hneď od začiatku stotožnili s predstavou dlhého a úzkeho domu. V praxi sa nám totiž často stáva, že majitelia lipnú na predstave, že ich dom bude mať štvorcový pôdorys vysvetľuje architektka Zuzana Chomová. Pre mladú rodinu navrhli prízemný bezbariérový dom s úžitkovou plochou 255 m2. „Prírodné prostredie Malej Fatry, do ktorého je dom zasadený, priam nabádalo k využitiu prírodných materiálov. Tehla bola jednoznačnou voľbou,“ hovorí architektka Zuzana Chomová.
Obvodové murivo z tehál Porotherm Profi s hrúbkou 300 mm sa zateplilo minerálnou vlnou s hrúbkou 120 mm. Toto spojenie zaručuje nielen prírodný charakter materiálov, ale aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti domu, ktoré vedú k nízkym prevádzkovým nákladom. Na vnútorné deliace priečky sa použili brúsené tehly Porotherm Profi 11,5 mm a Porotherm Profi 8 mm. Murovanie brúsených tehál Porotherm Profi je rýchle, jednoduché a presné. V tomto prípade sa obvodové murivo aj deliace priečky murovali na maltu Porotherm Profi pre tenké škáry celoplošným spôsobom. Priaznivé tepelnotechnické vlastnosti obálky domu sa podporili kvalitnými hliníkovými oknami. Obklad z tehlového lícového muriva s hrúbkou 120 mm bol prirodzeným zakončením snahy autorky projektu.
 

Praktická dispozícia
 
Väčšina obytných častí domu je orientovaná na juh. Miestnosti prepájajú s exteriérom veľkoformátové okná. Na reguláciu solárnych ziskov z presklenných plôch majitelia mysleli už vopred. Všetky okná zabezpečili vonkajšími predokennými žalúziami, ktoré zároveň pomáhajú udržiavať vnútri príjemné prostredie a zároveň plnia bezpečnostnú funkciu.
Na severnej strane je umiestnené technické zázemie, úložné priestory a hygienické miestnosti. Všetky obytné izby s výnimkou spálne sú situované na juh. Na túto svetovú stranu je v prednej časti domu orientovaná aj obývacia miestnosť s kuchyňou. Átrium oddeľuje dennú a nočnú zónu. Na úrovni átria, avšak vnútri dispozície, sa nachádza hobby miestnosť v ktorej trávi rodina spoločné chvíle.
 

Majitelia mysleli na zabezpečenie tienenia už vo fáze projektovania domu.
 

Átrium oddeľuje dennú a nočnú časť domu. Opticky je prepojené s hobby miestnosťou vnútri.

Dom s praktickým dispozičným riešením možno postaviť aj na dlhom a úzkom pozemku.
 
Riešenie napojenia veľkorozmerných okien patrí medzi vyzdvihované technické detaily.
 
 

Príbuzné články na inšpiráciu