Nízkoenergetický dom z tehly

Mladí manželia mali jasnú predstavu o svojom bývaní: nízkoenergetický dom, ktorého vzhľad by artikulovala kombinácia materiálov: drevo, sklo a kameň. 
Konkrétnu predstavu o vysnívanom dome mali majitelia ešte skôr, ako kúpili pozemok. Ten po dlhom hľadaní napokon našli v lokalite, v ktorej predtým bývali. Jeho návrh zverili architektovi Milanovi Csandovi. Architekt sa musel popasovať s umiestnením domu na svahovitom pozemku s rozlohou 16 árov. Pozemok sa po odstránení pôvodnej zástavby vyrovnal tak, aby na ňom mohol byť umiestnený bazén i záhrada. Pre zabezpečenie dostatočného súkromia sa vybudoval 4 metrov vysoký obvodový múr. Zaujímavým technickým detailom, ktorý možno vidieť aj z ulice, je konzolovito predsunutá hmota objektu nad prístupovou cestou.
 

Tehla – výber srdca

Majitelia uprednostnili pri stavbe nízkoenergetického domu prírodné materiály. Hrubá stavba z tehlového systému bola preto logickou voľbou. „Som zástanca tradičných materiálov. Tehla je rokmi overený ekologický materiál. Vyznačuje sa výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a dostatočnou akumulačnou schopnosťou, ktorá zabezpečuje tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka,“ vysvetľuje spokojný majiteľ domu. 
Na stavbu obvodových múrov sa použili tri druhy brúsených tehál Porotherm. Najväčšia časť je vymurovaná pomocou tehál Porotherm Profi s hrúbkou 50 cm s tepelnoizolačnou omietkou Wienerberger Porotherm TO. Na niektorých častiach konštrukcie sa uplatnila tehla Porotherm Profi 44 s hrúbkou 44 cm so zateplením minerálnou vlnou s hrúbkou 10 cm. Zaujímavosťou je, že na vymurovanie časti severnej obvodovej steny sa použili tehly plnené minerálnou vlnou Porotherm T profi 44 s hrúbkou 44 cm. Ide o tehly, ktoré spĺňajú parametre pre stavbu nízkoenergetických i pasívnych domov, a to aj bez dodatočného zateplenia. Všetky obvodové steny sa murovali pomocou tenkovrstvovej malty Porotherm. Vonkajšia povrchová úprava obvodových stien kombinuje bielu omietku s kamenným fasádnym obkladom. 
 

Energia zo slnka

Nízkoenergetické domy sa snažia maximalizovať tepelné zisky prostredníctvom veľkých presklených plôch. Inak tomu nebolo ani v prípade tohto rodinného domu. V tomto prípade zabezpečuje distribúciu tepelných ziskov rovnomerne do celého domu systému rekuperácie vzduchu, ktorý zároveň udržiava optimálnu vnútornú mikroklímu. Denná časť, orientovaná na juhovýchod, sa cez presklenné steny s hliníkovými profilmi otvára do dvora s bazénom. Vďaka veľkej presklenej ploche si môžu majitelia vychutnávať jedinečnú atmosféru, ktorú vytvára denné svetlo v interiéri. V zimných mesiacoch napomáha presklený portál maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie. V lete zamedzujú prehrievaniu interiéru hliníkové žalúzie.
 

Komfort pre rodinu i návštevy

Ďalšou kľúčovou požiadavkou majiteľov na architekta bolo dispozičné rozdelenie stavby na nočnú a dennú časť, ktoré by mohli fungovať samostatne. Návštevy nie sú rušené a svoje súkromie majú zachované aj domáci. Na rozdelenie jednotlivých miestností sa použili rôzne formáty tehál Porotherm pre zhotovenie vnútorných priečok.
Dokonalo zvukovo odizolovať obe časti domu sa podarilo pomocou akustických tehál Porotherm 17,5 AKU pre vnútorné priečky. Vstupné dvere do nočnej časti boli zrealizované ako odhlučnené dvere s padacím prahom. „Realizácii akustickej deliacej priečky, sme venovali mimoriadnu pozornosť. Aby stena 100 % plnila svoju funkciu, musí byť zrealizovaná podľa technického predpisu. Realizátor musel priečku dvakrát prerobiť, kým bol výsledok podľa našich predstáv,“ hovorí majiteľ.
 

Príbuzné články na inšpiráciu