Bývanie s lesom za chrbtom
Sama príroda vytvára neopakovateľnú atmosféru života na úpätí Martinských hôľ. Majitelia sympatického tehlového domu si nevedia vynachváliť bývanie s lesom doslova za chrbtom.
Čaro rodinného domu v podhorskej oblasti umocňuje sedlová strecha, bujné muškáty, ale aj použité prírodné materiály. Napriek veľkorysej rozlohe pozemku až 50 árov sa tu človek cíti príjemne. Môžu za to šikovné ruky majiteľov, ktorí sa s láskou starajú o svoju flóru i faunu.
Príroda ako hlavný spojenec
Pokoj a podmanivé prostredie presvedčili majiteľov, že sa oplatí investovať do pozemku aj s hotovým projektom na rodinný dom. Za osem rokov splynul život manželov s miestnou prírodou natoľko, že nielenže žijú obklopení rastlinami rôzneho druhu, v lese za domom dokonca chovajú jeleňa. Denne si vychutnávajú to, čo im ponúka okolitá príroda. „Počas horúcich letných dní príjemne osvieži vzduch chlad prichádzajúci z hôr. Niekedy vonia i po lesných jahodách. V zime si zas predstavte tú romantiku, keď je všetko zasnežené, všade ticho a my sedíme pri praskajúcom krbe,“ zasníva sa majiteľ.
Kvalitné stavebné materiály
Sotva si na stavbu takéhoto domu možno predstaviť iný materiál ako poctivú pálenú tehlu. „S manželkou dlhodobo podnikáme v oblasti predaja stavebnín. Poznáme prednosti i slabé stránky všetkých stavebných materiálov. Keď išlo o náš dom, pálená tehla bola jasnou voľbou,“ vysvetľuje majiteľ. Tuhé zimy v podhorskej oblasti mali vplyv aj na ich vysoké požiadavky na tepelnoizolačné parametre domu. Preto sa stavalo nielen s dôrazom na kvalitu, ale aj s ohľadom na energetickú úspornosť. Obvodové múry sa zhotovili pomocou brúsených tehál Porotherm Profi s hrúbkou 44 cm, ktoré sa murovali na tenkovrstvovú spojovaciu lepiacu maltu. Steny sa následne zateplili minerálnou vlnou s hrúbkou 8 cm. Dôraz sa kládol aj na zateplenie podlahy i strechy. So sťahovaním sa neponáhľali. Rozhodli sa preto nechať hrubú stavbu vymrznúť cez zimu, aby stavba lepšie sadla do terénu a znížilo sa riziko možných problémov v podobe praskajúcej omietky.
Nízke prevádzkové náklady
Použitý stavebný systém v kombinácii s plastovými oknami v drevodekore zaručil výborné tepelnoizolačné vlastnosti domu a optimálnu mikroklímu. Teplota vnútri sa celoročne drží okolo 20 až 22°C. „V lete sa nám chladenie spustilo len dvakrát. V zime dokonca musíme otvárať okná dokorán, ak si kúrime v krbe,“ smeje sa domáci pán. Vykurovanie je riešené kombináciou podlahového vykurovania a konvektorov, ktoré podľa nastavenej teploty automaticky regulujú chladenie alebo vykurovanie miestností.
Dom je úsporný z hľadiska prevádzkových nákladov, domáca pani by však prijala pomoc s upratovaním. „Žije sa nám tu veľmi dobre. Vyhovuje nám najmä ticho a príroda, ktorá nás obklopuje. Dom je však už pre nás trochu veľký. Teraz, keď už sú deti dospelé, by nám stačil aj menší a prízemný,“ vysvetľuje pani domu.
Domácka atmosféra
Majitelia sa vzhľadom na svoje odborné skúsenosti rozhodli pre stavbu svojpomocou. Pôdorys trojpodlažného rodinného domu zachovali podľa pôvodného projektu. Zmenili však dispozíciu jednotlivých miestností, tak aby docielili otvorený priestor a zároveň aby vznikol priestor pre dvojgaráž.
Obytné izby sú situované na juh, vďaka čomu sa dnu dostanú lúče denného svetla. Podlahu v celom dome zjednocuje dlažba v jemnom prírodnom odtieni. Prízemiu dominuje otvorený priestor, v ktorom sa prepája obývačka s kuchyňou a čitárňou. Priamo z obývačky sa vychádza aj na terasu, ktorá sa v lete stáva centrom rodinného diania. Cez drevené schodisko sa možno dostať na prvé poschodie, kde sa nachádza rodičovská spálňa. Časť poschodia pôvodne obývala dcéra, dnes tu prespávajú návštevy. Podkrovie obýva dospelý syn. Práve odtiaľto sa ponúkajú najkrajšie výhľady na zalesnené okolie.
 

Dom v podhorskom prostredí vsadil na kvalitné tepelnoizolačné parametre.
 

Terasa s výhľadom na okolitý les je v lete centrom rodinného diania.
 

Prízemiu dominuje otvorená obývačka, ktorá je prepojená s kuchyňou.
 

Kúpeľňa na prvom poschodí ponúka priestor na relax aj romantický výhľad na les.
 

Príbuzné články na inšpiráciu