Stavba s dôrazom na prírodné materiály

Pri návrhu a stavbe apartmánového domu Limba stavil majiteľ aj architekt na prírodné materiály. Zážitok z bývania v srdci prírody umocňuje aj zvuk zurčiaceho potoka priamo za domom.

Demänovskú dolinu vyhľadávajú rekreanti túžiaci po oddychu v prírode. Oblasť sa vďaka svojmu prírodnému bohatstvu môže tešiť ich celoročnému záujmu. Apartmánový dom Limba ponúka svojim hosťom zážitok z bývania v horskom prostredí.

Pozemok ohraničený potokom má veľkosť približne jeden ár a poskytuje potrebné zázemie pre priaznivcov zimnej lyžovačky i letnej turistiky. Úžitková plocha objektu je približne 350 m2, čo umožnilo vytvoriť šesť samostatných apartmánov rôznych veľkostí. Centrom objektu je spoločenská miestnosť na prízemí, ktorá cez veľkoformátový presklený portál otvára výhľad na okolitú prírodu. Zároveň umožňuje vstup na terasu, popri ktorej preteká horský potok.

Apartmány Limba

Inšpirované prírodným prostredím

Majiteľ zveril návrh apartmánového domu pripravil do rúk architekta. Spoločne sa však zhodli na najdôležitejších atribútoch stavby. Výsledkom tejto spolupráce je budova, ktorá ponúka moderný komfort bývania svojím užívateľom a zároveň rešpektuje prostredie, v ktorom je zasadená.

Okolitá príroda ovplyvnila nielen architektúru stavby, ale aj výber stavebných materiálov.

Apartmány Limba

„Celú stavbu sme sa snažili postaviť v súlade s prírodou, ktorá ju obklopuje. Naším zámerom bolo použiť na stavbu prvotriedne prírodné materiály,“ hovorí majiteľ.

Apartmány Limba

Príjemné vnútorné prostredie zaručila hrubá stavba z tehál Porotherm s hrúbkou 38 mm, ktorá sa zateplila dostatočnou hrúbkou tepelnej izolácie. Obálku domu s dostatočnými tepelno-technickými parametrami dopĺňajú okná v dekore dreva s trojsklom. Hosťom je vďaka tomu v zime príjemne teplo a v lete sa apartmány neprehrievajú.  
Spodná časť murovanej stavby je z prístupovej strany omietnutá. Po celom obvode druhého podlažia je fasáda obložená drevenými profilmi. Prírodný charakter stavby zdôrazňuje kamenný obklad zadnej fasády, na ktorý nadväzuje drevená terasa. „Drevo, kameň, tehla, či pálená strešná krytina boli materiály, ktoré sme jednoznačne chceli použiť,“ dodáva.

Apartmány Limba

Veľkoformátová škridla

Vzhľad apartmánového domu definuje sedlová strecha s keramickou strešnou krytinou v atraktívnej višňovej glazúre. Z čelnej strany prečnieva tak, aby poskytla balkónom, ktoré sa pod ňou nachádzajú, ochranu pred zrážkami.
Výber vhodnej strešnej krytiny bol kľúčový pre dlhodobú a bezproblémovú funkčnosť strechy, keďže sa stavba nachádza v horskej doline. Medzi najdôležitejšie parametre patrila odolnosť voči vonkajším atmosférickým vplyvom. „Lacné varianty striech, ktoré budete musieť o pár rokov opravovať, nie sú najlepšou alternatívou. Touto cestou sme rozhodne nechceli ísť,“ vysvetľuje majiteľ.
 
Spolu s architektom sa rozhodli pre keramickú strešnú krytinu. „Potrebovali sme strešnú krytinu, ktorá zvládne silné mrazy, nápor snehu, páliace horské slnko aj popadané ihličie. Hľadali sme riešenie, ktoré by bolo trvácne. Pálená krytina od spoločnosti Tondach tieto očakávania splnila,“ konštatuje.

Apartmány Limba

Michal Surovčík, ktorý strechu na apartmánovom dome realizoval, odporučil veľkoformátovú škridlu Samba. Veľkoformátová strešná krytina vyzerá na objektoch s väčšími strešnými plochami mimoriadne dobre, a navyše umožňuje úsporu na správnom mieste. „Veľkoformátové škridly sa vyznačujú menšou spotrebou kusov na štvorcový meter a rýchlejšou montážou,“ hovorí Michal Surovčík.
Strecha so škridlou Samba dosiahla mimoriadne atraktívny vzhľad vďaka glazúre vo višňovej farbe. Glazúra zabezpečí krytine nielen dokonalý a dlhotrvajúci vzhľad, ale aj účinnú ochranu pred poškodením alebo znečistením.

Príbuzné články na inšpiráciu