Výmena strešnej krytiny dala domu šmrnc

Keď majiteľka rodinného domu po pätnástich rokoch pristúpila k výmene strešnej krytiny, trvala na takej, ktorá vydrží krásna a funkčná desiatky rokov.

Ústie nad Priehradou

Priestranný rodinný dom s veľkorysým pozemkom, na ktorý sa zmestí okrem množstva zelene aj terasa, bazén, fontána, jazierko a altánok. Takéto komfortné bývanie v malebnej obci na Orave vybudovala pani domu pre seba a svoju dcéru. „Väčšinu života žijem na Orave, preto som pri kúpe pozemku neuvažovala o inej lokalite. Blízko nás je Oravská priehrada a do mesta to mám autom tri minúty. Mám tu všetko, čo potrebujem,“ vysvetľuje spokojná majiteľka.

Ústie nad Priehradou

V súlade s prírodou

Skôr, než sa s dcérou presťahovali do vysnívaného domu, bývali v paneláku. Keďže majiteľka prežila detstvo v rodinnom dome, túžila si raz postaviť svoj vlastný. Dvojpodlažná stavba s priestranným pozemkom im poskytla dostatok priestoru a súkromia.

Ústie nad Priehradou

Domáca pani je lekárka, preto kládla pri výstavbe dôraz najmä na prírodné materiály. Vyberala si z viacerých stavebných materiálov, napokon však rozhodli výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti tehly. Hrubá stavba je vymurovaná z brúsených tehál Porotherm Profi s hrúbkou 44 cm. Vzhľadom na vtedajšie normy nebolo potrebné dom zatepliť.

Ústie nad Priehradou

„Rozhodla som sa dom nezatepliť, pretože obvodové múry sú dostatočne hrubé. Páči sa mi, keď dom dýcha prirodzene sám, aj keby malo byť vnútri chladnejšie. Za ten čas, ktorý tu bývame, sme však nepocítili výraznú zmenu vnútornej klímy, ani počas poctivých oravských mrazov,“ hovorí.

Ústie nad Priehradou

Druhýkrát a kvalitne

Po pätnástich rokoch sa majiteľka rozhodla vymeniť strešnú krytinu. Z pôvodného krovu bolo potrebné vymeniť niekoľko lát. Na odporúčanie odborníkov nechala tiež strechu zatepliť. Zima a bohatá snehová nádielka dokáže poriadne preveriť kvalitu strešnej krytiny. „Dom som postavila z možností, ktoré som mala. Nechcela som sa zadlžovať, ale ani ustúpiť so svojich požiadaviek. Škridla bola síce z prírodného materiálu, nebola však kvalitná. Preto sme si už tentokrát nechali poradiť od odborníkov a vybrali sme si keramickú pálenú krytinu Figaro Deluxe v povrchovej úprave glazúra od spoločnosti Tondach,“ objasňuje. Tento model sa vyznačuje moderným dizajnom charakterizovaným hladkým povrchom, strohým tvarom a pravouhlými líniami. Škridla Figaro Deluxe disponuje drážkami vo vertikálnom i horizontálnom smere, ktoré zaisťujú bezpečnú ochranu v náročnejších klimatických oblastiach.

Ústie nad Priehradou

Okrem krytiny na strechu domu vyberala majiteľka aj krytinu na novopostavený altánok. Pôvodne chcela na obe strechy zladiť rovnakým modelom škridiel, avšak odborníci jej to pre rozdielne tvary neodporučili. „Kvôli kužeľovitému tvaru strechy na altánku mi neodporúčali dať veľkoformátovú škridlu, preto sme vybrali bobrovku. Ale farbu som chcela mať na oboch totožnú – rozhodli sme sa pre čiernu farbu s glazúrou. Páči sa mi, ako sa strecha krásne leskne. Najmä po daždi, ktorý zmyje prípadné nečistoty,“ dodáva.

Ústie nad Priehradou

Príjemná vnútorná mikroklíma

Tepelnoizolačné vlastnosti materiálov použitých na stavbu domu podporili kvalitné drevené okná. Tie zároveň podporujú zdravú mikroklímu v interiéri. Hlavným zdrojom tepla teplovodného podlahového vykurovania je tepelné čerpadlo typu vzduch-voda. V celom dome absentujú radiátory. „Už pri plánovaní domu som vedela, že v ňom nechcem mať radiátory. Podlahové kúrenie nám zabezpečuje dostatok tepla, a je aj príjemnejšie a zdravšie. Počas naozaj chladných dní kúrime v krbe. To sa nám páči, lebo z krbu ide také živé teplo,“ pochvaľuje si majiteľka. K nízkym prevádzkovým nákladom prispievajú aj fotovoltické kolektory umiestnené na streche garáže.

Ústie nad Priehradou

Celoročný pobyt all inclusive

Počas letných dní majiteľka rada hostí svoje návštevy na terase, pričom sa môžu osviežiť vo vonkajšom bazéne. „Podarilo sa nám tu vybudovať všetko, čo potrebujeme. Najviac ma však teší, že všetko aj využívame. Či už terasu, na ktorej zvykneme aj grilovať alebo bazén. Zelene tu máme dosť, ale atmosféru podčiarkuje zvuk tečúcej vody z fontány,“ spokojne hovorí.
Najbližšie plány do smerujú najmä k dokončeniu niektorých projektov v exteriéri. „Ešte by sme chceli prispôsobiť altánok vonkajšiemu vareniu. Hlavne si však chceme splniť sen a zriadiť si v dome saunu, fitnes a vínnu pivnicu“ dodáva majiteľka.
 

Príbuzné články na inšpiráciu