Brick Award 24

O medzinárodne uznávané ocenenie Brick Award sa môžu uchádzať aj slovenskí architekti. Prihlásiť stavbu môžu architekti, medzinárodní kritici architektúry, developéri a novinári do 14. marca 2023 online. 50 nominovaných projektov bude zverejnených na webovej stránke, ako aj na InstagrameFacebooku a LinkedIne Brick Award od jesene 2023, zatiaľ si môžete pozrieť nominácie a víťazov Brick Award 2022.   

Rosa Parks school complex. Brick Award 22 Category "Sharing public spaces". Brenac&Gonzalez&Associ�s. Outside view
© sergio grazia

Registrácia stavby

Ako sa do súťaže prihlásiť?

Architekti sa môžu prihlásiť prostredníctvom online platformy od 6. decembra do 14. marca 2023. 

Účasť je zadarmo.

Ku každej prihlásenej stavbe treba priložiť fotografie objektu, informácie o projekte a jeho autorovi. Pri registrácii účastníci súhlasia s prihlásením diela a jeho zverejnením v neskoršej fáze súťaže.

 

Project Burma Hospital in Myanmar. Brick Award 22 Category "Sharing public spaces". a+r Architekten. Outside view
© Oliver Gerhartz

Kritéria hodnotenia

Zámerom organizátorov je poukázať na potenciál tehly v moderných a inovatívnych realizáciách budov. V súťaži rozhoduje kvalita, originalita i funkčnosť. Oceňujú sa diela, ktoré vyjadrujú kontinuitu v práci s tehlou a uplatňujú nový kreatívny prístup v jej využití ako osvedčeného stavebného materiálu. Osobitná pozornosť sa tiež venuje primeranosti projektu vo vzťahu k jeho zamýšľanému účelu, typu budovy a kultúrnemu kontextu, ako aj aspektom udržateľnosti a energetickej efektívnosti. Súťaž je zároveň skvelou príležitosťou, ako vyzdvihnúť tvorbu a projekty slovenských architektov na medzinárodnej scéne.

Laureáti Ceny Brick Award sú vyhlasovaní každé dva roky na slávnostnom odovzdávaní cien. Víťazné a nominované projekty budú tiež prezentované prostredníctvom knižnej publikácie „BRICK 24“. Víťazné projekty získajú finančnú odmenu a nájdete ich po celom svete. 

Víťazom prvého ročníka v roku 2004 bol Josef Pleskot z Českej republiky so svojím krásnym riešením priechodu pre chodcov v zámockom parku. V nasledujúcich rokoch sa hlavné ceny dostali do Maďarska, Nemecka, Lichtenštajnska, Južnej Afriky, Thajska, Španielska, Rakúska, Veľkej Británie, Švajčiarska, Poľska a v roku 2022 do Číny!

V roku 2012 bol jedným z víťazov aj Slovák? V kategórii „Premena“ zaznamenal víťazstvo Slovák Pavol Paňák s premenou ruiny dedinskej tehliarskej pece v Čachticiach na vlastný ateliér. O dva roky neskôr bol sám súčasťou odbornej poroty Brick Award.

Vejen Town Hall. Brick Award 22 Category "Working together". Transform Aps. Outside view
© Anders Sune Berg

Súťažné kategórie

Odborná porota bude diela prihlásené do Brick Award 24 posudzovať v nasledujúcich kategóriách:

  • Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty vysokej architektonickej kvality, ktoré poskytujú pohodlné, cenovo dostupné, zdravé a udržateľné bývanie so zameraním na energeticky účinné riešenia.
  • Living together - Rodinné a bytové domy: inovatívne rezidenčné riešenia zohľadňujúce trendy a výzvy urbanizácie, ako je nedostatok priestoru, energetickú účinnosť, sociálne výzvy, a nové životné koncepty
  • Working together - Administrativne a industriálne stavby: pohodlné, estetické, energeticky efektívne a funkčné komerčné budovy, kancelárie a priemyselné budovy
  • Sharing public spaces: pohodlné, estetické, funkčné a energeticky efektívne verejné budovy pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry
  • Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a spôsoby využitia tehál, akými sú využitie nových stavebných technológií,  na mieru vyrábané tehly, špeciálne murivo alebo nové zdobenie.

Kategórie ocenení môžu podliehať miernym zmenám v závislosti od ročníka a vývoja trendov a aktuálnych tém

Girls� Hostel Block
© Andre J Fanthome

Podmienky pre prihlásenie diel

Architekti môžu svoje diela v prípade, že spĺňajú nasledujúce podmienky:

  • významná časť stavby musí byť postavená zo stavebného materiálu na báze pálenej keramiky (tehlové bloky, lícové tehly, keramická dlažba, keramická strešná krytina, keramické fasádne panely)
  • projekt bol dokončený v roku 2020 alebo neskôr
  • stavba musí spĺňať kritéria jednej zo súťažných kategórií
  • projekt môže zahŕňať novovybudované, zrekonštruované a prerobené budovy 
  • projekt môže zahŕňať nové a znovupoužité tehly
  • osobitná pozornosť sa bude venovať tomu, ako projekt kombinuje funkčnosť, udržateľnosť a energetickú účinnosť
  • účasť v súťaži nie je podmienená použitím výrobkov spoločnosti Wienerberger.
Jewish Museum Franken. Brick Award 22 Category "Sharing public spaces". Umarchitekt. outside view at dawn
© Gerhard Hagen

Finančá odmena až 7 000 eur!

Pre výhercov jednotlivých súťažných kategórií sú pripravené finančné odmeny

Ocenenie je udelené v hodnote 7 000 eur pre víťaza hlavnej ceny (vrátane víťaza kategórie) a 5 000 eur pre každého zo zvyšných štyroch víťazov kategórie.

 

Jingdezhen Imperial Kiln Museum. Brick Award 22 Category "Sharing public spaces". Studio Zhu Pei. Outside view
© schranimage / Studio Zhu Pei

Pozrite si víťazov

Brick Award 22

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.