„Architektúra má dôležitú sprostredkovateľskú úlohu pri prepájaní ľudí so zastavaným prostredím. Najmä v mestských oblastiach vidíme potrebu inovatívnych prístupov k vytváraniu atraktívnych obytných a pracovných prostredí, “poznamenáva Heimo Scheuch, predseda predstavenstva spoločnosti Wienerberger. Architektúra musí neustále objavovať prácu s novými tvarmi, materiálmi a koncepciami použitia. Okrem estetického zámeru musia byť splnené prísne technické predpisy a čoraz náročnejšie kvalitatívne požiadavky. Otázky trvalej udržateľnosti, ako sú energeticky efektívne budovy a recyklovateľnosť, sú rovnako nevyhnutné, ako sú dnes samozrejmé. Dostupnosť bývania je zároveň podstatným aspektom, na ktorý treba pamätať.
„Cena Brick Award poskytuje architektom z celého sveta príležitosť predviesť svoje najnovšie kreatívne projekty inovatívnej tehlovej architektúry. Jeho cieľom je inšpirovať architektov aj ľudí, zdieľať dizajnérske koncepcie a skúmať nové spôsoby stavania. Rok 2020 je deviatykrát, čo spoločnosť Wienerberger odovzdáva toto medzinárodne uznávané ocenenie. Rekordný počet 644 projektov v 55 krajinách predložilo tento rok 520 architektov, “hovorí generálny riaditeľ Heimo Scheuch.
Ceny sa udeľovali v týchto kategóriách:
- Rodinné a bytové domy (Feeling at home)
- Verejné priestory a společensky prospešné stavby (Living together)
- Administrativne a industriálne stavby (Working together)
- Začlenenie stavieb do verejného priestoru, celkové riešenie verejného priestoru - (Sharing public spaces)
- Kategória zameraná na inovatívne architektonické koncepty a novátorské využitie materiálu - (Building outside the box )
V súťaži Brick Award 20 sa porota skladala z piatich medzinárodne uznávaných architektov:
- Helena Glantz, Urban Design (Švédsko),
- Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Španielsko),
- Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slovinsko),
- Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko),
- Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Spojené kráľovstvo).