Fotografia referencie jednodomu v obci Rosina 01

Predčasná rekonštrukcia strechy

Príroda sa odjakživa riadi svojimi vlastnými zákonmi. Presvedčil sa o tom aj Jozef Kondrlík, ktorému kuny rozobrali prakticky celý strešný systém.
Sotva 15 ročný dom tak potreboval rozsiahlu rekonštrukciu strechy už po veľmi krátkom čase. Výsledok je však hodný vynaloženého úsilia.

Bývate v dome, prakticky na periférii Žiliny. Čo stálo za týmto rozhodnutím?

Odjakživa som sníval o dome a keď sa nám naskytla možnosť, využili sme ju. Už dlho pred tým som mal premyslené, ako bude dom vyzerať a mal som v hlave takmer každý detail.

Fotogaléria

Projekt domu

Architektúra domu je teda originálna, nie je to dom na kľúč.

Museli sme sa zmestiť na pozemok, ktorý je o niečo užší, ako som si predstavoval. To ovplyvnilo aj celkovú architektúru, no neviem, posúdiť, do akej miery je dom originálny. Prirodzene, mali sme projektanta, ktorý moje predstavy veľmi pekne dotvoril. Máme o niečo menší dom, ako som si pôvodne predstavoval, no som spokojný. Ponúka všetko, čo potrebujeme.

Kvalitné stavebné materiály

Mali ste pri projektovaní jasno, z akých materiálov dom bude?

V princípe áno. Som konzervatívny staviteľ a verím overenej klasike. Tou je pre mňa tehla a klasická malta s cementom. Osobne neverím veľmi ani lepiacim materiálom, s ktorými sa dnes čoraz viac muruje, aj keď si uvedomujem, akou rýchlosťou sa technológie a materiály v stavebníctve zdokonaľujú.

V tom čase sa už pomerne vysokému záujmu tešil aj pórobetón a do módy sa pomaly dostávali aj drevodomy. Neuvažovali ste nad týmito riešeniami?

Nie. Švagor staval z tvárnic, ale len preto, lebo si myslel, že si dom zvládne postaviť sám. To sa mu nakoniec nepodarilo a úplne sa stratila pointa, pre ktorú sa vzdal tehly. Rovnako nepovažujem za ideálne riešenie ani drevodom. Drevo bude vždy pracovať. Videl som v ostatnej dobe viacero drevodomov, v ktorých boli steny zvnútra napadnuté hmyzom a často aj zhnité. Majitelia ani netušili, že v takom prostredí žijú.

Takže celý dom je postavený z tehly?

Nie. Živím sa realizáciou sadrokartónových konštrukcií, takže by bola škoda to nevyužiť.  Všetky nenosné priečky sú teda zo sadrokartónu, no nosné priečky a obvodové múry sú z Porothermu, pričom na obvodové steny bola použitá 44cm široká tehla, ktorá  sa, podľa vtedajších noriem, zatepľovať nemusela.

Fasády s tehlovým obkladom

Dodatočné zateplenie ale máte...

Kvôli fasáde, ktorá je z obkladový pásikov. Ich lepenie je jednoduchšie na zateplenú stenu, čiže čisto z praktických dôvodov.

Strecha domu

Nedávno ste museli riešiť nútenú rekonštrukciu strechy. Po tak krátkom čase je to pri domoch veľmi nezvyčajné. Malo to konkrétnu príčinu?

Kuny. Dostali sa nám pod strechu kuny, ktoré nám zničili komplet celý strešný systém, vrátane izolácie. Počas niekoľkých rokov kuny postŕhali a prehrýzli izoláciu aj fólie. Toto sme samozrejme zistili až keď sme dali dole krytinu a od vonkajšieho prostredia nás delila len tenká fólia.

Ako ste teda vedeli, že je stav strechy kritický?

Nevedeli, ale tušili. Prakticky sa to asi ani zistiť nedá, až kým do domu nezačne zatekať, čo je samozrejme neskoro. Navyše už niekoľko rokov som pod strechou počul ich cupitanie. Zo začiatku som neveril, že to môžu byť kuny, no keďže sa zvuky ozývali vždy v rovnaký čas uprostred noci, začal som tušiť. Pravdaže, nenapadlo by mi, že tie malé zvieratá dokážu narobiť toľko problémov.

O kunách ste teda vedeli dlhšie, čo Vás ale definitívne prinútilo pustiť sa do tak náročnej rekonštrukcie, akou je strecha?

Začal som v spálni pod strechou cítiť vírenie vzduchu a vtedy som vedel, že je zle. Dom bol však hotový a zariadený, takže rekonštrukciu bolo treba riešiť zvonku. Aby to celé ale malo aj hlbší zmysel, rozhodol som sa aj investovať do kvality strechy.

Proti kunám je účinné plné debnenie, či hliníkový ochranný pás proti vtákom, ktorý je odolnejší ako bežne používaný plastový. Aké úpravy ste nakoniec podnikli?

Zvolil som väčšiu hrúbku zateplenia a krov vystužil, aby vyššiu hmotnosť udržal. Na záver som sa rozhodol vymeniť aj krytinu.

Pôvodne ste mali betónovú krytinu, no teraz ste sa rozhodli už pre keramickú s glazúrou.

Svojho času sa mi veľmi páčili krytiny v alpskom štýle, ktoré boli z betónu. Pri výbere betónovej krytiny zohral jednoznačne hlavnú úlohu dizajn. No časom som pochopil význam keramických krytín s matnou a lesklou povrchovou úpravou, keď moja betónová časom vybledla. Voda z nej zmyla aj piesok, ktorý sa usadil v odkvapoch a na streche sa začali postupne usadzovať aj machy. Zhodou okolností v tom čase plánovali svokrovci rekonštrukciu starej strechy na ich dome a tak som im betónovú krytinu posunul a investoval do glazovanej Bobrovky od Tondachu. Keramickú škridlu mal na dome už niekoľko rokov kamarát a stále vyzerala ako nová. To ma presvedčilo.

Neľutujete spätne toto rozhodnutie?

Rozhodne nie. Strecha je nadčasová a dizajnovo pekná. Kvalitnejšie zateplenie zároveň chráni pred teplom pod škridlou, čo je len ďalšie plus. Som rád, že sme sa odhodlali k rekonštrukcii.

Chcete vidieť viac referencií?

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.