Stavba, ktorej žiadosť o vydanie stavebného povolenia bude podaná po 1. 1. 2021, bude už musieť splniť kritériá energetickej triedy A0, teda budovy s takmer nulovou potrebou energie. Ako takýto dom postaviť?

Stavba, ktorej žiadosť o vydanie stavebného povolenia bude podaná po 1. 1. 2021, bude už musieť splniť kritériá energetickej triedy A0, teda budovy s takmer nulovou potrebou energie. Ako takýto dom postaviť?
Spoločnosť Wienerberger je aktívnym členom Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM), ktorého cieľom je, aby stavebníci na Slovensku mohli stavať čo najefektívnejšie, teda s maximálnym využitím všetkých výhod moderných murovacích materiálov. Dnešné murovacie materiály majú 10-krát lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako pred 40 rokmi. S našimi výrobkami je možné postaviť dom aj v tých najprísnejších energetických kategóriách.
Združenie pripravilo novú bezplatnú publikáciu pre odbornú i laickú verejnosť, ktorú vydalo v decembri 2020 pod názvom „Ako stavať domy z murovacích materiálov v A0”. Na základe reálnych výpočtov a vstupov od nezávislých odborníkov prináša prehľad riešení ako naplánovať dom v energetickej triede A0. Každý stavebník môže príklady v publikácii skonzultovať aj so svojím projektantom či architektom. Ušetrí mu to nemalé prostriedky a zároveň sa uistí, že postupuje v súlade s legislatívou a efektívne.
Podpredsedom ZVMM je produktový špecialista Wienerberger pre značku Porotherm Gabriel Szöllösi. Spoločne s nim prinášame odpovede na najčastejšie odpovede stavebníkov.
Zmeny v požiadavkách na novostavby, ktoré vstúpili do platnosti od 1.1. 2021 boli už niekoľko rokov známe. Cieľové odporúčané hodnoty tepelnoizolačných vlastností stavebných konštrukcií boli obsiahnuté už v norme z r. 2012.
Vývoj murovacích materiálov sa dlhodobo uberá hlavne smerom k stále lepším a lepším tepelnoizolačným vlastnostiam. Vďaka tomu vieme dnes ponúknuť celú skupinu produktov s označením Energy+, ktoré vyhovujú aktuálne požadovaným tepelnoizolačným vlastnostiam obvodovej steny aj bez zateplenia. Sú To tehly Porotherm EKO+ Profi a Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou.
Povinnosť stavať budovy s takmer nulovou potrebou energie, teda v energetickej triede A0, znamená navrhovať a realizovať budovy s veľmi kvalitnou obálkou z hľadiska jej tepelnoizolačných vlastností. To však nie je žiadna novinka. Aktuálne požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií nemajú citeľný dopad na väčšiu časť obálky budovy – požadované hodnoty tepelnoizolačných vlastností stien, podláh, striech a stropov zostávajú na úrovni požiadaviek z roku 2016. Napriek tomu odporúčame používať materiály, resp. konštrukcie s mierne lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, ako sú požadované, čomu vyhovujú práve tehly Porotherm Energy+.
Budúcim stavebníkom odporúčame, aby si v prvom rade nechali vypracovať kvalitný a komplexný projekt v spolupráci s architektom, projektantom a špecialistom na TZB. Jasný a premyslený koncept domu s efektívnymi riešeniami je dôležitým predpokladom dosiahnutia energetickej triedy A0. Viac ako doteraz bude potrebný komplexný prístup pri projektovaní s optimalizáciou všetkých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť energetickú náročnosť domu, počnúc faktorom tvaru, cez návrh obálky budovy, orientáciu budovy až po vetranie. Veľmi vzrastie význam techniky vnútorného prostredia, preto je dôležité riešiť kúrenie, prípravu teplej vody a vetranie a hľadať optimálnu kombináciu energetických zdrojov a energonosičov s cieľom minimalizovať globálny ukazovateľ pre energetickú triedu A0, ktorým je potreba primárnej energie. V súvislosti s hrubou stavbou by som odporúčal predovšetkým kvalitnú realizáciu s dôrazom na detaily, s cieľom dosiahnuť vysokú úroveň vzduchotesnosti hotovej stavby a dosiahnuť v kritických detailoch splnenie hygienického kritéria.