„Až 63 % rodinných, 36 % bytových domov a 75 % verejných budov potrebuje obnovu, pretože sú energeticky neefektívne a zbytočne zaťažujú rozpočty domácností a inštitúcií účtami za energie. Pritom len obnovou budov určených na bývanie je možné znížiť celkovú konečnú spotrebu energie Slovenska o takmer 15 percent,“ vysvetľuje súčasnú situáciu Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť. Vzhľadom na vládou avizované ukončenie plošnej pomoci s cenami energií a fakt, že obyvatelia Slovenska dávajú za energie najväčší podiel svojich príjmov zo všetkých krajín EÚ, je podľa neho nevyhnutné urobiť z obnovy budov prioritu.
„Vláda bude mať skutočnú šancu, aby naštartovala investície do energetickej efektívnosti. V najbližších dvoch rokoch musí Slovensko transponovať smernice o energetickej hospodárnosti budov a o energetickej efektívnosti, ale aj rozhodovať o významných finančných zdrojoch na podporné programy,“ vysvetľuje Nikodemová, riaditeľka platformy. Ako ďalej dodáva, lídri sektora výstavby a obnovy budov sú pripravení podporiť Slovensko na ceste k modernizácii budov.
Signatári – združenia a firmy, ktoré sú lídrami v sektore stavebníctva a udržateľnej energetiky – vyzývajú vládu k dôslednej implementácii európskych smerníc, čo umožní výrazný nárast kvalitne obnovovaných budov na Slovensku. Zároveň žiadajú o alokáciu zdrojov z relevantných fondov na pokračovanie a rozšírenie programov obnovy po roku 2026 a o zavedenie opatrení na podporu kvalifikovanej pracovnej sily v tomto sektore. Pre efektívnu realizáciu týchto cieľov navrhujú zriadenie koordinačnej platformy, ktorá zosúladí kroky všetkých zainteresovaných strán.
Rozhodnutia, ktoré bude vláda prijímať pri transpozícii smerníc a alokácii rozpočtových zdrojov, budú mať dlhodobý vplyv na celú spoločnosť. „Aby sme ale mohli prispieť k obnove budov a pomôcť chrániť domácnosti, potrebujeme jasné a silné verejné politiky s dlhodobou víziou,“ doplnila Nikodemová.