Obnova budov a energetická efektívnosť ako príležitosť rozostavať Slovensko

Až 33 spoločností a združení, ktoré zastupujú desiatky firiem, vyzýva Vládu SR, aby podporila obnovu budov a zvyšovanie energetickej efektívnosti, čo zníži náklady na energie, zlepší kvalitu života a podporí ekonomiku Slovenska. Iniciátor výzvy, platforma Budovy pre budúcnosť, zdôrazňuje, že obnova budov má potenciál priniesť výrazné úspory, nové pracovné miesta a stimulovať rast stavebného sektora naprieč regiónmi. Zdôrazňuje, že rozhodnutia tejto vlády pri transpozícii smerníc a alokácii rozpočtových zdrojov budú mať dlhodobý vplyv na celú spoločnosť.

„Až 63 % rodinných, 36 % bytových domov a 75 % verejných budov potrebuje obnovu, pretože sú energeticky neefektívne a zbytočne zaťažujú rozpočty domácností a inštitúcií účtami za energie. Pritom len obnovou budov určených na bývanie je možné znížiť celkovú konečnú spotrebu energie Slovenska o takmer 15 percent,“ vysvetľuje súčasnú situáciu Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť. Vzhľadom na vládou avizované ukončenie plošnej pomoci s cenami energií a fakt, že obyvatelia Slovenska dávajú za energie najväčší podiel svojich príjmov zo všetkých krajín EÚ, je podľa neho nevyhnutné urobiť z obnovy budov prioritu.

„Vláda bude mať skutočnú šancu, aby naštartovala investície do energetickej efektívnosti. V najbližších dvoch rokoch musí Slovensko transponovať smernice o energetickej hospodárnosti budov a o energetickej efektívnosti, ale aj rozhodovať o významných finančných zdrojoch na podporné programy,“ vysvetľuje Nikodemová, riaditeľka platformy. Ako ďalej dodáva, lídri sektora výstavby a obnovy budov sú pripravení podporiť Slovensko na ceste k modernizácii budov.

Signatári – združenia a firmy, ktoré sú lídrami v sektore stavebníctva a udržateľnej energetiky – vyzývajú vládu k dôslednej implementácii európskych smerníc, čo umožní výrazný nárast kvalitne obnovovaných budov na Slovensku. Zároveň žiadajú o alokáciu zdrojov z relevantných fondov na pokračovanie a rozšírenie programov obnovy po roku 2026 a o zavedenie opatrení na podporu kvalifikovanej pracovnej sily v tomto sektore. Pre efektívnu realizáciu týchto cieľov navrhujú zriadenie koordinačnej platformy, ktorá zosúladí kroky všetkých zainteresovaných strán.

Rozhodnutia, ktoré bude vláda prijímať pri transpozícii smerníc a alokácii rozpočtových zdrojov, budú mať dlhodobý vplyv na celú spoločnosť. „Aby sme ale mohli prispieť k obnove budov a pomôcť chrániť domácnosti, potrebujeme jasné a silné verejné politiky s dlhodobou víziou,“ doplnila Nikodemová.

Prečo by obnova a energetická efektívnosť budov mali byť prioritou vo faktoch:

  • Až 63 % rodinných a 36 % bytových domov, ale aj 75 % verejných budov potrebuje obnovu.
  • Komplexná obnova budov môže priniesť až 70 % úsporu energií.
  • Investícia do obnovy budov za 100 miliónov eur môže priniesť viac ako 30 miliónov eur do štátneho rozpočtu a podporiť 3 500 pracovných miest.
  • Obnova budov predstavuje výrazný stimul pre stavebný sektor a celý priemysel, vrátane výroby stavebných materiálov a technických zariadení s vysokým exportným potenciálom.

„Renovácia budov pomáha nielen znižovať spotrebu energie a náklady na bývanie, ale aj výrazne zlepšuje kvalitu života a zdravie všetkých. Obnovu realizujú miestne firmy, čím sa podporuje zamestnanosť, hospodársky rast a udržanie peňazí na Slovensku. Je to teda situácia, ktorá je výhodná pre všetkých. Na plné využitie potenciálu je však potrebné správne nastaviť verejné politiky a zapojiť do diskusie širokú skupinu odborníkov,“ doplnil Zsolt Zsabo, riaditeľ pre trh v Českej republike a na Slovensku spoločnosti VELUX, ktorá je jedným zo signatárov dokumentu určeného vláde.

Odporúčania pre vládu podporila aj spoločnosť Baumit, ktorá je dlhodobo lídrom na slovenskom trhu výrobcov tepelnoizolačných systémov. „Práve zatepľovanie budov je neoddeliteľnou súčasťou opatrení na zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, ku ktorej sa Slovensko spolu s ostatnými krajinami Európskej únie zaviazalo. Verím, že vláda prijme v tejto oblasti účinné a efektívne opatrenia, ktoré nielen prispejú k celkovému zníženiu spotreby energie domácností a verejného sektora, ale taktiež prinesú nové pracovné príležitosti v stavebnom sektore a v neposlednom rade znížia našu mieru závislosti na dodávateľoch energií,“ uzatvára Rastislav Plášek, konateľ spoločnosti Baumit.

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.