Zistite aký je rozdiel medzi tzv. ľahkým a ťažkým stropom a prečo sa zlá voľba stropu môže v budúcnosti značne predražiť.
Zistite aký je rozdiel medzi tzv. ľahkým a ťažkým stropom a prečo sa zlá voľba stropu môže v budúcnosti značne predražiť.
Často už pri rozhodovaní nad dispozičným riešením domu riešime otázku, či zvoliť klasický "ťažký" nosný strop (najčastejšie keramický strop Porotherm) alebo v súčasnosti tiež používaný "ľahký" nenosný strop (zvyčajne sadrokartónový podhľad zavesený na konštrukciu strechy).
Niekedy sa chybne domnievame, že ide o funkčne rovnocenné varianty, pričom tá s ľahkým stropom je výrazne lacnejšia. V skutočnosti to však nie je vôbec také jednoznačné.
Predovšetkým ťažké stropy majú výrazne lepšie tepelno-technické a akustické vlastnosti. Je to umožnené ich podstatne väčšou plošnou hmotnosťou.
Tá vylepšuje tepelnú zotrvačnosť budovy, čo sa prejaví najviac v horúcich letných mesiacoch, kedy "chladná" konštrukcie stropu cez deň ochladzuje interiér, zatiaľ čo v noci sa pri vetraní sama ochladzuje a tým aj obmedzuje kolísanie vnútornej teploty (chladné rána).
V prípade akustiky, objemová hmotnosť, aj dokonalé utesnenie prípadných akustických mostov vás zbaví prebdených nocí pri intenzívnom daždi či vetra. Každý si isto viete predstaviť rozdiel medzi bývaním v dome v lete v prízemí pod ťažkým stropom a v zateplenom podkroví (skladba rovnaká ako u ľahkého stropu - krytina, konštrukcia krovu so zateplením a sadrokartónový podhľad).
Možno ešte významnejší je priepastný rozdiel v stabilite domu z hľadiska statiky. Ťažký strop svojou ťarchou a tuhosťou v horizontálnej rovine zaisťuje ideálne stabilitu domu na zaťaženie od vetra a prípadných otrasov (napr. od dopravy a pod.).
Každý sám je určite schopný posúdiť skutočnosť, že so zmenou klímy nás sprevádzajú čoraz častejšie víchrica s nebývalou intenzitou. Občas sa tiež stáva, že "uletí" strecha, pretože ju nie je možné ukotviť k dostatočne masívny a stabilnú konštrukciu.