Obrázok rúk, ktoré budujú dom z hliny

Liečivá sila hliny

Oheň, vzduch, voda a zem tvoria základnú osnovu ľudského bytia a o ich vplyve na život človeka niet pochybností.
Sú najdôležitejšími prvkami pre život a ľudský um už oddávna využíva ich prírodnú silu a vlastnosti pri obžive, v liečiteľstve, kozmetike, na výrobu riadu či v stavebníctve.
Hlina je jedným z jej centrálnych prvkov – dýcha, sála a dokáže poňať všetko dobré, aj zlé. Jej jedinečný obsah minerálov a stopových prvkov, ako sú kremík, fosfor, železo, kalcium, magnézium, zinok, priaznivo pôsobí na celý organizmus človeka.

Zdravo žiť

V ľudovom liečiteľstve sa hlina používala a stále používa takmer vo všetkých kultúrach sveta na prevenciu a liečbu, ale aj na kozmetické účely, k skrášľovaniu tela.

Jej účinky a antibakteriálne vlastnosti poznali a hojne využívali už v starovekom Egypte. Písal o nej Konfucius i Plínius starší, francúzsky “Kráľ slnko” Ľudovít XIV ju používal na zlepšenie trávenia.

Liečba “zemou” (t.j. hlinou) je tradičný spôsob v Mexiku, juhovýchodnej Ázii či v Sudáne. V cárskom Rusku sa hlina dokonca vyvážala do zahraničia a cenila sa zlatom. Napokon i moderná doba siaha po nej a využíva ju. 

Zdravo sa živiť

Hlina sa využíva i pri príprave pokrmov.

Svoje uplatnenie našla aj pri príprave stravovania. Nielen v minulosti, ale aj dnes sa väčšina odborníkov zhodne, že variť v klasických materiáloch je najzdravšie.

Hlina totiž nereaguje s potravinami a hlinený riad potrebuje nižšiu teplotu varenia, pomalšie a rovnomernejšie rozptyľuje teplo ako štandardné nádoby. V súčasnom trende zdravého stravovania zažívajú preto znovuzrodenie tzv. rímske hrnce a pekáče.

S ich 2000 ročnou tradíciou sa im skutočne žiaden novodobý vynález nevyrovná.  Pokrmy sa pripravujú bez pridania tuku, vo vlastnej šťave, zachovávajú si svoju prirodzenú chuť. Ešte známejšie sú u nás keramické hrnce z glazúrovanej keramiky, nazývané i sedliacke hrnce, ktoré kedysi mala snáď každá gazdiná.

Na potraviny pôsobia rovnako, no sú pevné a môžete ich použiť na priamy zdroj tepla z keramickej platne, plynového či elektrického sporáku, grilu, elektrickej rúry či mikrovlnky, ale aj na otvorený oheň.

Zdravo bývať

Pálená tehla je ideálny materiál pre zdravé bývanie.

Stavanie z hliny je staré snáď ako ľudstvo samo. Veď aj na vytvorenie Adama použil Boh hlinu. To hovorí Biblia, no faktom sú mnohé historické budovy, ktoré stoja stáročia.

No zrejme najstarším a najsenzačnejším nálezom archeológov je nehybná armáda tisícov hlinených vojakov v nadživotnej veľkosti, ktorú dal postaviť zjednotiteľ Číny, cisár Čchin Š´-chuang-ti, asi 200 rokov pred naším letopočtom. Jej úlohou je chrániť cisárovu hrobku naveky a tak aj výber materiálu stavitelia prispôsobili poslaniu.Zvolili pálenú hlinu – materiál, ktorý síce nie je najtvrdší, najodolnejší či najlacnejší. No je optimálnym riešením pre svoju dlhovekú trvácnosť. 

Zdravé bývanie z pálenej tehly

Štyri životodarné sily nám dávajú pevnosť zeme, vzdušnosť, vlahu i teplo – dôležitú energiu pre zdravý život. Snúbia sa aj v stavebnom materiály akým je pálená tehla. Vzniká v ohni, zo zeme (hliny), vzduchu a vody. Je ideálnym pre tvorbu zdravého bývania, ktoré priaznivo ovplyvňuje organizmus človeka.

Fotografia referencie jednodomu v obci  Tomcany 09

Vlastnosti stavebného materiálu z hliny

  • akumulátor tepelnej energie v zime / chladu v lete
  • prirodzená vlastnosť regulovať vlhkosť
  • dokáže šetriť náklady na vykurovanie / chladenie
  • vytvára prirodzenú klímu v interiéri
  • pomáha astmatikom a alergikom
  • filtruje elektromagneticné žiarenie a vlnenie

Kalkulácia materiálu

Nechajte si vypracovať profesionálny nápočet materiálu na vašu stavbu spolu s cenovou ponukou.

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov Wienerberger.